
Ceny leków w Polsce
Wysokie ceny lekarstw w Polsce wciąż powodują, że wiele osób nie może sobie pozwolić na leczenie. Dotyczy to przede wszystkim samotnych osób starszych, utrzymujących się z renty i wymagających kompleksowego leczenia. Problem z zakupem lekarstw miewają też niektóre samotne matki i rodziny wielodzietne.
Niejasny system refundacji
Wbrew pozorom wyniki wskazują, że ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Skąd więc biorą się drogie lekarstwa, z którymi mają styczność Polacy? Biorąc pod uwagę średnią pensję, ceny wcale już nie są takie niskie. Problem tkwi też w systemie refundacji. Istnieją w nim pewne niejasności, które zniechęcają lekarzy to refundowania niektórych lekarstw. Za popełniony błąd grożą bowiem kary ze strony NFZ. Wszystko to przekłada się na drogie leczenie w Polsce, z którego wiele osób musi niestety rezygnować.
Drogie leczenie także bez recepty
Tabletki przeciwbólowe można obecnie znaleźć w większości supermarketów i są one dostępne po stosunkowo niskiej cenie. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane do łagodzenia bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu. Stąd też osoby, dla których działanie powszechnych „Apapów” jest za słabe, muszą już sięgać po silniejsze, drogie lekarstwa. Cena takich leków może wynosić 1-2 złote za tabletkę i jest to raczej dolna granica. Ponadto jednorazowa dawka często obejmuje więcej niż jedną tabletkę. Warto również wiedzieć, że tabletki przeciwbólowe na receptę często są jeszcze droższe od tych ogólnodostępnych.

