komórki macierzyste - bank
Zdrowie

3 fakty na temat krwi pępowinowej

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które posiadają szczególne właściwości. Mają one zdolność do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki np. krwi, mięśni czy nerwowe. Posiadają duży potencjał regeneracyjny i są wykorzystywane w przypadku leczenia  wielu schorzeń. Te zalety należy wykorzystać w przypadku różnych terapii. Banki krwi pępowinowej specjalizują się w przechowywaniu tego materiału. Wyróżniamy instytucje publiczne i rodzinne.

W jaki sposób uzyskuje się komórki macierzyste?

Pobieranie krwi pępowinowej jest zabiegiem, który jest całkowicie neutralny dla dziecka. Dokonuje go zazwyczaj przeszkolona położna, poprzez wkłucie się w naczynia pępowinowe. Krew spływa do specjalnego worka i miesza się z płynem zapobiegającym krzepnięciu krwi. W banku krwi uzyskany materiał poddawany jest odpowiedniej preparatyce.

komórki macierzyste - bank

Działanie banków krwi pępowinowej

W Polsce działają publiczne i rodzinne banki krwi pępowinowej. W przypadku banków państwowych, klienci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobraniem i przechowywaniem krwi. Oczywiście z deponowanej krwi mogą korzystać również inne osoby, nie tylko rodzina i sam dawca. Krew pępowinowa z banków publicznych jest własnością państwa, to ono bowiem finansuje cały proces.

W przypadku rodzinnych banków krwi pępowinowej z pobranego materiału korzysta tylko dawca oraz jego rodzina. Zawierana jest tutaj umowa w zamian za określone wynagrodzenie. Zazwyczaj obowiązuje jednorazowa opłata za pobranie i zamrożenie komórek, dodatkowo rocznie opłaca się abonament za ich przechowywanie. W banku rodzinnym pobrane podczas porodu komórki są przeznaczone na potrzeby dziecka oraz jego rodziny. Rodzice są prawnymi właścicielami pobranego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *